Jazda na ogonie- jak bronić się przed agresorem w lusterku wstecznym

Jazda za ogonem to jedna z najbardziej irytujących rzeczy, z jaką można się spotkać podczas jazdy samochodem. To sytuacja, w której samochód jadący przed Tobą podjeżdża zbyt blisko Twojego pojazdu i siada na nim. Przydrożni „terroryści” mogą wyrządzić krzywdę Tobie, Twoim pasażerom i innym użytkownikom drogi.

Kto jedzie Ci na ogonie

Kto jedzie Ci na ogonie?

Wcześniejsze badania wykazały, że 53 procent kierowców przyznało się do jazdy na ogonie. Przeważnie do wyprzedzania ogonem przyznawali się mężczyźni (61 proc. z nich zrobiło to przynajmniej raz), w porównaniu z kobietami (46 proc.). Bez względu na to, jakie jest Twoje zdanie na temat siadania na zderzaku, kiedy ktoś to robi, czujesz się onieśmielony, przestraszony i narażony na wysokie ryzyko wypadku. Co powinieneś zrobić, jeśli ktoś ciągle siedzi Ci na ogonie?

Kto jedzie Ci na ogonie

Typy kierowców, którzy "siedzą Ci na zderzaku"

Wszystko zależy od tego, z jakim typem osoby siedzącej Ci na ogonie masz do czynienia. Możesz mieć pokusę, aby nacisnąć hamulec, jeśli ktoś egzekwuje swój tylny zderzak z większą pasją niż zwykle. Ważne jest, aby zachować spokój i dostosować swoje działania do terrorysty drogowego.

Agresorzy to pierwsza grupa kierowców, którzy siedzą na zderzaku. Druga grupa to ci, którzy zbytnio zbliżają się do pojazdu poprzedzającego z powodu braku lub błędnej interpretacji konieczności zachowania bezpiecznej odległości. Istnieją rozwiązania dla obu typów kierowców.

Agresywny kierowca

Agresywny kierowca uderzający w ogon

Ci kierowcy będą zbliżać się do Ciebie z dużą prędkością, a następnie będą siedzieć na Twoim zderzaku przez długi czas. Nie obchodzi ich, co zrobisz, nie odpuszczą. Agresorzy lubią zastraszać innych na drodze i dręczyć każdego, kto znajdzie się na ich drodze. Chociaż nikt nie zna przyczyny tego zjawiska, możliwe jest, że mają oni duże ego i mały mózg. Często są niezwykle niebezpieczni.

Ten typ kierowcy nie jest chyba niczym zaskakującym. Powinieneś oprzeć się chęci ostrego hamowania, gwałtownego przyspieszania lub zwiększania prędkości. Te działania mogą sprawić, że znajdziesz się w bardziej niebezpiecznej sytuacji niż obecnie. Incydenty związane z agresją na drogach są coraz częstsze. Aby temu zapobiec, nie powinieneś reagować w ten sposób, gdy zostaniesz sprowokowany.

Najlepiej jest ułatwić agresywnym kierowcom przejechanie obok Ciebie. To nie tylko wynagrodzi zachowanie kierowcy, ale także uchroni Cię przed jeszcze większymi kłopotami. Jeśli widoczność jest dobra, możesz bezpiecznie zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni i pozwolić się wyprzedzić. W razie potrzeby zjedź na pobocze tuż za linią przerywaną. Upewnij się, że w okolicy nie ma pieszych, rowerzystów ani innych pojazdów. Unikaj zjeżdżania na pobocze, gdy widoczność jest słaba lub gdy jedziesz pod górę.

Bierne podążanie za ogonem

Nieświadome podążanie za ogonem jest znacznie bardziej powszechne niż agresywne podążanie za nim. Kierowcy ci często nie są świadomi, że znajdują się zbyt blisko swojego samochodu. Często rozprasza ich muzyka, wiadomości, dzieci siedzące z tyłu i rozmowa przez telefon. Mogą również nie być w stanie zachować zdrowego rozsądku lub ocenić bezpiecznej odległości.

Ten typ kierowcy nie będzie próbował Cię przejąć ani sprowokować. W przypadku pasywnego kierowcy, który siedzi Ci na zderzaku, przede wszystkim chroń siebie. Zwolnij, ale nie używaj hamulców. Kierowca jadący za Tobą może nie zwracać uwagi na drogę i nie zauważyć, że hamujesz. Trzymaj nogę na gazie i obserwuj lusterko wsteczne, aby zobaczyć, czy kierowca zareaguje. Powinieneś zwiększyć odległość między Tobą a samochodem jadącym z przodu. Jeśli tego nie zrobisz, możesz skończyć w karambolu, jeśli zderzysz się z innym pojazdem.

Bierne podążanie za ogonem
Jazda na zderzaku

Podsumowanie

Jazda „zderzak w zderzak” może być niebezpieczna i stwarzać zagrożenie dla innych na drogach. Nie możesz ponosić odpowiedzialności za działania innych kierowców, jeśli jedziesz z odpowiednią prędkością i nie blokujesz lewego pasa. Zachowaj spokój i kieruj się zdrowym rozsądkiem. Mamy pewną sugestię: Jeśli jesteś jednym z tych kierowców, którzy straszą innych, przejedź się z nami jednym z naszych samochodów. Miłej zabawy na torze! Bądź grzeczny, cierpliwy i uprzejmy na drodze!