Kontakt z nami

Jak każda inna maszyna, samochód może wymknąć się spod kontroli z wielu powodów. Jeśli samochód się zepsuje i zostanie unieruchomiony na drodze, będzie musiał zostać odholowany lub odholowany przez inny pojazd. Jednak prawidłowe holowanie samochodu może być bardziej skomplikowane niż się wydaje. Jak bezpiecznie holować samochód legalnie i bezpiecznie.

Holowanie samochodu za pomocą liny holowniczej jest rozwiązaniem, gdy pomoc drogowa nie jest dostępna. Dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony wystarczy kilkumetrowa lina holownicza. Można ją kupić na prawie każdej stacji benzynowej lub w sklepie motoryzacyjnym. Trójkąt ostrzegawczy to kolejny element wyposażenia, który musi być zamontowany po lewej stronie samochodu będącego w mieście.

Bardzo przydatne mogą okazać się kable rozruchowe. W nagłych wypadkach pozwolą naładować akumulator. Bardzo niebezpieczne jest holowanie samochodu na elastycznym złączu, jeśli go nie uruchomiłeś. Wyklucza to zazwyczaj działanie wspomagania kierownicy i hamulców. Warto sprawdzić, czy pomoc drogowa może być opcją.

Holowanie samochodu za pomocą liny

Holowanie czegokolwiek to odpowiedzialność. Jest kilka zasad, o których powinieneś pamiętać. Przede wszystkim można do tego celu używać wyłącznie haków i zaczepów holowniczych. Za pomocą pierwszego z nich można ciągnąć przyczepę, a drugiego użyć do holowania innego pojazdu w sytuacji awaryjnej. Ważne jest, aby upewnić się, że lina jest napięta, jeśli musisz użyć ucha holowniczego. Nie napięte liny holownicze mogą powodować szarpnięcia, co może skutkować odłączeniem się samochodu lub nawet uszkodzeniem jego zderzaka. Oba pojazdy powinny sygnalizować wszelkie zmiany kierunku jazdy, a Ty powinieneś zawsze jechać właściwym pasem ruchu. Dobrym pomysłem jest utrzymywanie stałej łączności między kierowcami. Pomocny jest w tym np. Franciszek Niemiec, szef serwisu samochodowego Steinhof.

Holowanie samochodu za pomocą liny

Zobacz także: Czy znałeś ....? Już przed II wojną światową istniały samochody, które mogły być wykorzystywane do transportu gazu drzewnego.

Kodeks drogowy mówi, że pojazd nie powinien przekraczać 30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza miastem. Jeśli widoczność jest słaba, reflektory pojazdu holującego muszą być włączone. Nielegalne jest holowanie pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym lub zawieszeniem. Ciekawe pytanie dotyczące hamulców. Jeżeli pojazd jest połączony na sztywno, powinien mieć co najwyżej jeden sprawny układ hamulcowy (jedna oś), natomiast jeżeli połączenie jest luźne – oba. Ważne jest określenie odległości między samochodami. Najlepiej, aby odległość między samochodami wynosiła maksymalnie 3 m w przypadku połączenia sztywnego i 4 – 6 m w przypadku połączenia luźnego.

Kodeks drogowy jasno określa, jak holować pojazd. Zasady te mogą zostać złamane, a Ty możesz zostać ukarany mandatem. Holując kogoś na autostradzie, należy pamiętać, że można to zrobić tylko do najbliższego zjazdu (lub „MOP”, jak to się potocznie nazywa). Obszar obsługi podróżnych. Czy każdy pojazd nadaje się do holowania?

„Niestety, nie wszystkie samochody się do tego nadają. Problemem jest holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Zabieg ten jest dopuszczony przez niektórych producentów na ograniczonym dystansie i przy niewielkiej prędkości. Jednak system ciśnieniowy służący do smarowania elementów w skrzyni może powodować problemy. Panewki i zestawy przekładni planetarnych mogą zostać uszkodzone przez brak oleju podczas holowania. Pompa olejowa również może ulec uszkodzeniu, jeśli nie jest odpowiednio smarowana. Ten typ skrzyni biegów jest najlepszy dla pojazdów w nią wyposażonych. Najlepiej jest wezwać pomoc drogową.